Kapesní svítilna Fenix E30R vyvine neuvěřitelných 1600 lumenů

Je to nevelká baterka na každodenní nošení (EDC), ale nadprůměrným světelným výkonem a dosvitem 203 metrů překonává leckterou svítilnu pro profesionály. Novinka značky Fenix, E30R, je vodotěsná, nárazuvzdorná a k napájení jí postačí jeden Li-ion akumulátor typu 18650, který lze dobíjet přímo ve svítilně. S délkou pod 10 cm a váhou 100 g ji můžeme stále nosit v kapse či na opasku, mít ji po ruce při práci, sportu či táboření.

Svítilna, vybavená diodou amerického výrobce Luminus, disponuje šesti režimy výkonu včetně stroboskopu s proměnnou frekvencí. Pro běžné pracovní přisvícení se dá použít úsporný stupeň 30 lumenů, který dosahuje výdrže přes 70 hodin. S narůstající tmou můžeme odstupňovat světelný tok na 150, 350, 800 lumenů a v případě potřeby LED Luminus SST-40 dosáhne fenomenálního výkonu 1600 lumenů a dosvítí na 203 metrů. Aby nedošlo k přehřátí, po 60 vteřinách se výkon postupně sníží na 900 lumenů.

Zdrojovým článkem je zde Li-on akumulátor typu 18650 s kapacitou 3500 mAh. K dobíjení slouží USB kabel se speciálním magnetickým konektorem, který se sám přichytí k nabíjecí plošce na boku svítilny. Nepotřebujeme tedy nabíječku, stačí kabel připojit do USB konektoru počítače, powerbanky či zásuvky v autě. I zcela vybitý akumulátor dobijeme za 4 hodiny. Alternativním zdrojem mohou být dvě jednorázové baterie CR123A.

Průměr reflektoru činí 2,54 cm, tělo je o 4 mm užší. Díky supertenkému kolimátoru a magnetickému nabíjení se délka baterky mohla zkrátit na 9,9 cm. Vznikla tak unikátní kombinace malých rozměrů a extrémní výkonnosti.

Při práci se svítilnou přijde vhod, že její elektronika udržuje digitální regulací stálý světelný výkon i při postupném vybíjení baterií. Nicméně s ohledem na rozměry se muselo pamatovat na ochranu proti přehřátí. Kromě časového omezení nejvýkonnějšího režimu se také výkon snižuje v postupných krocích, pokud teplota svítilny přesáhne 65 °C. Po jejím poklesu pod tuto mez se zase výkon automaticky zvýší na původní úroveň (s výjimkou zmíněného turbo režimu).

Použití leteckého tvrzeného hliníku a tvrdé anodizace povrchu (typ III) je už u Fenixu standardem. Proto povrch odolává otěru a poškrábání, svítilně neublíží pády z výšky 1 metru a její vodotěsnost je otestována do hloubky 2 metrů (stupeň krytí IP68)

Model E30R je vybaven ještě dalšími praktickými vychytávkami. Při častějším užívání určitě všichni uvítají možnost sledovat pomocí indikátoru stupeň vybití baterie. Ale i toho, kdo si indikační diodu nikdy nezapne, červené blikání upozorní, že je nejvyšší čas dobíjet. K nošení v kapse se také hodí možnost tlačítko uzamknout a zamezit tak náhodnému zapnutí. Baterku lze upevnit kovovou sponou na kapsu či na opasek nebo přibalenou šňůrkou přivázat k zápěstí.

Tato svítilna je vhodná pro každodenní nošení (Every Day Carry) a uplatní se v širokém spektru pracovních i volnočasových aktivit. Ne vždy je zapotřebí to nejsilnější světlo nebo nouzový stroboskop, a tak s ohledem na obvyklé použití se při zapnutí spouští nejnižší režim. Nicméně novinka Fenix E30R vyniká překvapivým maximálním výkonem a má potenciál stát se královnou EDC svítilen.

Všechny klíčové parametry svítilny (světelný tok, doba provozu na baterie, vodotěsnost, dosvit a nárazuvzdornost) jsou změřeny v souladu s normou ANSI/NEMA FL 1-2009.

Kapesní svítilna Fenix E30R je dostupná v internetovém obchodě www.kronium.cz i u dalších prodejců značky Fenix. Na stránkách e-shopu naleznete i podrobnější návod na ovládání. Doporučená maloobchodní cena je 2099 Kč s DPH.

Náhledový obrázek - Kapesní svítilna Fenix E30R vyvine neuvěřitelných 1600 lumenů

Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vězte, že tento web využívá cookies, jako drtivá většina všech stránek na internetu.
Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte. Další informace