Minisvítilna E16 je drobná, ale špičkově vybavená

Nová kapesní svítilna, která pod značkou Fenix vstupuje na trh, spojuje miniaturní rozměry s úctyhodnými technickými parametry. Dokáže podat krátkodobý světelný výkon 700 lumenů, překvapí nás dosvitem 142 metrů a svou odolností vůči prachu, vodě i nárazům se vyrovná i těm nejrobustnějším modelům. I s akumulátorem váží pouze 40 g, v kapse zabere minimum místa a má univerzální využití.

Novinka E16 přichází na svět jakoby vyloupnutá z Popelčina oříšku. Při délce 5,1 centimetrů a průměru cca 2 centimetrů se nabízí otázka: Co se do takového trpaslíka může vejít?

Dioda Cree XP-L HI s velikostí problém nemá. Když na to přijde, dovede zářit intenzitou 700 lumenů. Maximální výkon je časově omezen na 90 vteřin, pak se postupně sníží na 250 lumenů, aby nedošlo k přehřátí. Nicméně například pro zorientování v rozsáhlejším náročném terénu je to víc než dostatečné. Jsou zde k dispozici také další, nižší výkonnostní stupně: 150, 30 lumenů. V některých situacích, kdy nechceme světlem rušit nebo na sebe příliš upozorňovat, se zase hodí režim se 3 lumeny s velmi dlouhou výdrží. Naopak když potřebujeme vyslat nouzový signál, nebo jsme dokonce v ohrožení, lze použít oslepující stroboskop.

Další předností zmíněné LED je teplejší odstín světla, což umožňuje přirozenější a kontrastnější podání barev přírodě. Díky digitální regulaci svítilna udržuje konstantní jas a teprve při výrazném poklesu napětí v baterii ho v postupných krocích snižuje.

Miniaturizace slaví úspěchy i v reflektoru. Jeho součástí je unikátní speciální kolimátor s výškou pouhé 3 milimetry, který je ve srovnání s jinými svítilnami snížen více než o polovinu. Přitom dovede vyslat světelný kužel do vzdálenosti až 142 metrů.

Ke svítilně si lze pořídit Li-ion akumulátor RCR123A/16340, nebo jednorázovou baterii CR123A. Když zvolíme akumulátor, a to ve verzi s micro-USB konektorem, máme se zdrojem světla vystaráno, protože ho můžeme dobíjet nejen v nabíječce, ale i USB kabelem, třeba z počítače. Akumulátor je chráněn proti přebití i proti přílišnému vybití. Netrpí paměťovým efektem, jeho samovybíjení je minimální. Pokud se někdo chystá do extrémních mrazů, poslouží mu lépe lithiová jednorázová baterie. S ní sice dosáhneme nižšího maximálního výkonu, ale v úsporném režimu zase můžeme počítat s výdrží 110 hodin.

Minisvítilna je zhotovena z leteckého tvrzeného hliníku typu T6 a její povrch je upraven tvrdou anodizací. Vzdoruje nárazům i otěru. Pokud nám spadne do vody nebo ji vystavíme prašnému prostředí, neutrpí tím. Její odolnost dosahuje standardu IP68, což znamená vodotěsnost do hloubky 2 metrů po dobu 30 minut.

Někdy se přihodí, že potřebujeme baterku naprosto nečekaně. V přírodě i v civilizaci se náhle ocitneme potmě nebo se nám něco cenného ztratí v tmavém koutě. Může se stát, že při práci si na některé detaily musíme přisvítit i za denního světla. V té chvíli přijde vhod tato malá a zároveň výkonná svítilna typu EDC (Every Day Carry), kterou můžeme nosit všude s sebou, třeba na svazku klíčů.magnetickou koncovku, takže ji při nenadálé opravě připevníme i na kapotu auta, v domácnosti na dveře ledničky, zkrátka na cokoli železného.

Můžeme si ji přidat i do „krabičky poslední záchrany“. Každý, kdo se chystá chodit po horách nebo balí zavazadlo do letadla, vyhazuje přebytečnou zátěž, ale pro kapesní model E16 se místo vždycky najde. Tlačítko, kterým ovládáme všechny režimy, se dá navíc uzamknout, aby kupříkladu v batohu nedošlo k nechtěnému zapnutí. Pro miniaturní svítilnu E16 ani nepotřebujeme mít kapsu. Snímatelnou dvojitou sponou ji snadno přichytíme na opasek, na kšiltovku, na oděv. Bude nás věrně provázet na každém kroku.

Všechny klíčové parametry svítilny (světelný tok, doba provozu na baterie, vodotěsnost, dosvit a nárazuvzdornost) jsou změřeny v souladu s normou ANSI/NEMA FL 1-2009.

Kapesní svítilna E16 je dostupná v internetovém obchodě www.kronium.cz i u dalších prodejců značky Fenix. Na stránkách e-shopu naleznete i podrobnější návod na ovládání. Doporučená maloobchodní cena je 1099 Kč s DPH.

Náhledový obrázek - Minisvítilna E16 je drobná, ale špičkově vybavená

Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vězte, že tento web využívá cookies, jako drtivá většina všech stránek na internetu.
Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte. Další informace